top of page

İmplant Tedavisi

Diş implant ağızda eksik olan dişlerin yerine konması amacıyla, genellikle titanyum veya titanyum bileşiklerinden hazırlanan yapay diş kökleridir.

Vücutta kemik erimesi varsa ağızda da kemik erimesi var anlamına mı gelir?

Vücuttaki kemik erimesi ile ağızdaki kemik erimesi farklı sağlık sorunlarıdır. Vücutta yüksek oranda kemik erimesi olsa bile ağızda çok iyi bir kemik olabildiği gibi vücutta çok iyi bir kemik sağlık durumu olduğu halde ağızda gecirilimis diyeti hastaligina bağlı olarak kemik seviyesi yetersiz olabilir.

 

İmplantların dezavantajları var mıdır?

Malzemelerinin yüksek teknoloji ile üretilmesi ve kullanılan birçok markanın ithal olması nedeniyle, maliyeti klasik protezlere göre daha fazladır. Bir başka dezavantajı ise özellikle kemik yetersizliği olana hastalarda cerrahi bekleme sureci bazen biraz daha uzun olabilmektedir. Ancak gunumuz teknolojisinde hemen yerleştirme hemen yükleme protokolleri daha fazla hastada uygulanabilir hale gelmiştir.

İmplant tedavisi nasıl yapılır, hangi süreçleri içerir?

İmplantların uygulaması günümüzde çok basit ve ağrısız bir uygulamadır. Önce lokal anestezi ile bölge uyuşturulur, implant yerleştirilecek kemikte bir yuva hazırlanır ve implant yerleştirilir. İmplant yerleştirildikten sonra, iyileşme döneminde implantın üzerinde kalacak olan vidalar yerleştirilir ve iyileşme dönemi beklenir.

Diş implantlarının çiğnemeyle oluşan basınçlar karşısında sağlıklı olarak kalabilmesi için, çene kemiği ile tam olarak kaynaşması gereklidir. Bu süre operasyonun türü, bölgesi, hastanın yaşı ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Operasyondan sonra kalıcı protezlerin yapımı için en az 5 hafta, en fazla 3 ay gibi bir süre gereklidir. Kemik yetersizliğinde yeni kemik oluşturulmuş bölgelere yapılan implantlarda bekleme süresi uzayabilir. Sonrasında ölçü alınır ve planlanan protez yapılır.

 

İmplantın ömrü ne kadardır?

Hasta ağzına yerleştirilmiş bir implantın kullanım süresini belirleyen en önemli faktör hastanın günlük bakımına gösterdiği özendir. Tüm hastalar gibi implant taşıyan hastalar da mutlaka 6 ayda bir diş hekimine başvurmalı ve diş temizliği yaptırmalıdır. Bu kontroller sırasında bir sorun tespit edilirse erken müdahale edilerek sorunların ilerlemesi de engellenebilir.

 

İmplant markası önemli midir?

İmplant markası olarak AR-GE çalışmalarına önem veren, uzun vadede başarısı gösterilmiş, teknik destek konusunda sıkıntısı olmayan ve protez üst yapı için yeterli seçeneği sunan implantın sistemlerinin seçilmesinde fayda vardır. Ancak, ımplant uygulamasının başarılı olması hastanın iyileşme potaniyeli, sigara kullanımı, ağız hijyeninin durumu, diyabet gibi iyileşmeyi etkileyebilecek sistemik hastalıkların varlığı, ve hekimin cerrahi becerisi ile de ilgilidir.

 

İmplant tedavisi pahalı bir tedavi midir?

İmplantta kullanılan titanyum % 99,9 saflıkla elde edilen çok ileri bir endüstri ürünüdür. Bu yüzden muayenehaneye giriş fiyatları yüksektir. İmplant tedavisinin ücretinin yüksek ya da düşük olması uygulanan implantın markasına, işlem sırasında kullanılan yardımcı cerrahi malzemelere bağlıdır. Fakat marka sayisinin artması, daha uzun suredir bu tedavi ve markaların uygulanabilir olması gibi nedenlerle hem güvenilir daha ekonomik implant markalar da piyasada yer almaktadır.

Gülen Yüzlerimiz

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

Yapım Aşamasında

bottom of page